Sprawozdanie z manewrów na poligonie w Lędzinach 16.07.2014 do 20.07.2014




15.07.2014
Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem upłynął pod znakiem przygotowań i rozstawiania sprzętu oraz zaplecza sanitarno-sypialnego. Na poligon został przywieziony sprzęt z magazynu oraz namioty wypożyczone z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lędzinach .
16.07.2014
W tym dniu odbyło się oficjalne rozpoczęcie. Po części oficjalnej rozpoczęły się manewry.
Pierwszym zadaniem Drużyny był transport rannego na noszach polowych, ćwiczenie  miało głównie charakter wysiłkowy, jednak instruktorzy zadbali o to, aby nie zabrakło taki elementów jak osłanianie sektorów.
Kolejnym etapem manewrów było ćwiczenie pozycji strzeleckich oraz składania się do strzału z obu ramion, przygotowywanie osobistego kamuflażu. Ważnym elementem ćwiczenia  grupowych umiejętności było zapoznanie drużyny z podstawowymi znakami niewerbalnymi.

Tego dnia opady deszczu uniemożliwiły całkowite przećwiczenie szyków, zostały przećwiczonejedynie: szachownica, linia i tyraliera.

Na koniec  ćwiczeń uczestnicy mieli okazję wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce, odbyła się rozgrywka, której celem było zdobycie flagi bronionej przez okopany oddział w sile połowy drużyny. 
17.07.2014
Tego dnia oddział został przeszkolony z zakładania zasadzek na patrol wroga. Ważnym elementem zasadzki były czujki boczne, które ubezpieczały grupę szturmową przed atakiem przeciwnika z niespodziewanego kierunku. Początkowo zasadzki zostały łatwo wykryte przez instruktorów, jednak z każdą kolejną próbą były one trudniejsze do wykrycia.
Po południu odbyły się zajęcia z musztry, poprowadzone przez Kapitana Roberta Tomczyka z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach. Szkolenie obejmowało podstawy musztry takie jak : postawa zasadnicza (Baczność ), występowanie/wstępowanie do szeregu, komendy na Prawo/ Lewo Patrz, marszu, oraz przejścia z szeregu do dwójkowej kolumny marszowej.

18.07.2014
W trzecim dniu manewrów zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia podstaw musztry. Cały dzień składał się z zajęć praktycznych takich jak obrona i atak wzgórza.

19.07.2014
Przedostatniego dnia  każdy uczestnik został przeszkolony z przygotowywania telefonu polowego. Zostały rozstawione dwa posterunki, połączone właśnie tymi telefonami , jeden został umieszczony na wzgórzu, a drugi w lesie niedaleko głównej drogi.
Pod wieczór zostają przeprowadzone zajęcia z musztry, a pod koniec dnia zostały zorganizowany konkurs strzelecki, oraz (już w nocy) podchody – uczestnicy miel za zadanie przejąć świetlika, jednocześnie nie będąc zauważonym przez strażników.
20.07.2014

Ostatni dzień upłynął pod znakiem pakowania, porządków oraz powrotu do domu. Pomimo zmęczenia na twarzach uczestników malował się uśmiech.
Teraz trochę odpoczniemy i niebawem zaczniemy przygotowania do kolejnych manewrów.